Skip links

Kvalifikuotų patikimumo užtikrinimo paslaugų rinkoje – naujas dalyvis

Lietuvoje yra didžiausia vienoje šalyje teikiamų kvalifikuotų patikimumo užtikrinimo paslaugų pasiūla visame Šiaurės Europos ir Baltijos šalių regione. Gegužę prie tokių paslaugų teikėjų sąrašo, gavusi Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) leidimą, prisijungė ir UAB „MIT-SOFT“. Bendrovė rinkai ketina siūlyti visiškai naują paslaugą mūsų šalyje – elektroninių parašų ir elektroninių spaudų kvalifikuotą ilgalaikę apsaugą.

„Šiuo metu Lietuvoje yra 6 kvalifikuotų patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjai. Džiaugiamės, kad mūsų šalyje yra tinkamai subalansuota teisinė aplinka ir aiškios taisyklės, kurias žino rinkos dalyviai – tai lemia nuoseklią ir tvarią tokių paslaugų plėtrą, t. y. bendro  išduotų ir galiojančių kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų skaičiaus augimą“, – aiškina Kristina Mikoliūnienė, RRT tarybos narė.

Auga elektroninio parašo naudojimas

RRT parengtos ataskaitos duomenimis, 2022 m. pabaigoje Lietuvoje galiojo 2 982 380 Lietuvos gyventojams išduotų kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų. Per 2022 m. bendras galiojančių sertifikatų skaičius padidėjo 10,9 proc., o palyginti su 2017 m., kuomet galiojo 944 127 sertifikatai, išaugo 3,2 karto ir buvo didžiausias per visą 2017–2022 m. laikotarpį.

Pasak RRT tarybos narės Kristinos Mikoliūnienės, šie skaičiai parodo, kad jau labai didelė Lietuvos gyventojų dalis turi priemones, kurias naudoja arba, esant poreikiui, galėtų pradėti naudoti pasirašymui elektroniniu parašu.

„Mes siekiame paskatinti Lietuvos gyventojus naudotis kvalifikuotu elektroniniu parašu ir patikimumo užtikrinimo paslaugomis, todėl didelį dėmesį skiriame patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjų priežiūrai. Suprantame, kad jei vartotojai abejos šių priemonių saugumu,  jomis nesinaudos“, – pabrėžia RRT tarybos narė, teigianti, kad siekdami didesnės tokių paslaugų plėtros RRT ekspertai organizuoja seminarus tiek rinkos dalyviams, tiek vartotojams.

2022 m. pabaigoje iš bendro Lietuvos gyventojams išduotų galiojančių kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų skaičiaus (2 982 380) su Smart-ID programėle išduotų sertifikatų skaičius sudarė 1 950 089 (65,4 proc.), su asmens tapatybės kortelėmis, valstybės tarnautojų pažymėjimais, vidaus tarnybos sistemos pareigūnų pažymėjimais ir e. rezidento kortelėmis – 537 672 (18 proc.), su SIM kortelėmis – 447 270 (15 proc.), o su kitomis lustinėmis kortelėmis arba USB kriptografiniais raktais – 47 349 (1,6 proc.), skelbiama RRT ataskaitoje.

Informacijos ir skaitmeninių paslaugų stygius

Nors elektroninio parašo naudojimas ir auga, net 54 proc. RRT apklaustų gyventojų nežino, kad asmens tapatybės kortelę taip pat galima naudoti pasirašant kvalifikuotu elektroniniu parašu. K. Mikoliūnienės nuomone, tai akivaizdžiai rodo, kad informacijos sklaida yra per maža, jei gyventojai iki šiol nežino, jog gali naudotis valstybės išduodama kvalifikuoto elektroninio parašo kūrimo priemone.

RRT atlikta apklausa atskleidė, kad naudojimąsi elektroniniu parašu paskatintų ir platesnis viešojo sektoriaus siūlomų paslaugų spektras. Remiantis apklausos rezultatais, net 45 proc. kvalifikuotą elektroninį parašą naudojančių gyventojų pageidautų daugiau ir patrauklių skaitmeninių paslaugų viešajame sektoriuje.

„Kitas iššūkis – daugiau nei 50 proc. mūsų apklaustųjų nurodė, kad kvalifikuoto elektroninio parašo nenaudoja, nes neturi kur jį panaudoti. Vadinasi, viešąsias paslaugas teikiančios institucijos turi ne tik plėsti jų teikiamų jau skaitmenizuotų paslaugų gavimo elektroniniu būdu galimybes, bet ir jas aktyviau viešinti“, – įsitikinusi K. Mikoliūnienė, RRT tarybos narė.

Su visa 2022 m. RRT kvalifikuotų patikimumo užtikrinimo paslaugų rinkos apžvalga galite susipažinti čia.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status